
Helix Aspersa Maxima
Tento mäkkýš pochádza zo severnej Afriky (Maroko, Alžírsko) Helix aspersa maxima má priemernú veľkosť v dospelosti 40-45 mm(ulita) a váhu 20-30g . Znáška vajec- 120-250 ks, pohlavne dospieva 5-7 mesiacov. Dožíva sa približne 3 roky. Medzi jeho predátorov patrí viacero druhov vtáctva, žaby, krty, jašterice,stonožky.
Helix Aspersa Muller
Pochádza zosevernej Afriky (Maroko, Alžírsko), zrastom je o niečo menší ako Helix aspersa maxima. Muller má priemernú veľkosť v dospelosti 25-35 mm(ulita) a váhu 15-25 g . Znáška vajec- 120-200 ks .Pohlavne dospieva 5-6 mesiacov . Dožíva sa približne 3 roky. Medzi jeho predátorov patrí viacero druhov vtáctva, žaby, krty, jašterice,stonožky.
Helix Pomatia (slimák záhradný)
Alebo u nás známy ako slimák záhradný . Rozšírenýje na väčšine územia europy . Priemernú velkosť 32-50 mm (ulita) a váhu25-45 g. Znáška vajec je 15-80 ks a pohlavne dospieva medzi 12-15 mesiacomživota . Dožíva sa 5-7 rokov . Medzi jeho predátorov patrí viacero druhov vtáctva, žaby, krty, jašterice,stonožky.
Achatina Reticulata
Pôvod:
Afrika, Zanzibar
Chov:
Pre chov Achatin je vhodné akvárium alebo terárium .Ak si zaobstaráte slimáčikaktorý má niekoľko mesiacov tak vzhľadom na to že má len niekoľko centimetrov jevhodné terárium o veľkosti min. 30x20x20 cm. Pre chov je dôležitávysoká vlhkosť ktorá by mala dosahovať od 60-80 %.Vlhkosť v teráriu dosiahnememiskou s vodou a každodenným rosením(ideálne večer pred kŕmením ).Na dnoterária treba nasypať kokosový substrát cca 4-5 cm ktorý musíme udržiavaťneustále vlhký a vzdušný. Achatinu chováme pri izbovej teplote 20-25 °C
Terárium je vhodné čistiť aspoň 1x za týždeň a to tak že odstránime sosubstrátu trus slimáka a očistíme steny terária.
Vzhľad:
Achatina patrí medzi najväčšie slimáky na svete , môže dorásť až 21cm.Velkosť vzajatí chovaných Achatin sa pohybuje od 12-18cm . Ulita je v rôznych farebnýchodtieňoch béžovej, krémovej a svetlohnedej. Na ulite sa vyskytujú tmavé škvrnya pruhy. Telo (noha) je krémovej až jemne nahne dlej farby.
Strava:
Základom stravy slimákov je sépiová kosť ktorú potrebujú k rastu. Achatina márada všetky druhy šalátov ako aj pekinskú kapustu, šalátové uhorky, jablká apodobne. V špecializovaných obchodoch je k dostaniu aj krmivo preAchatinu.
Rozmnožovanie:
Achatiny dospievajú pomerne rýchlo okolo 6-9 mesiaca. Ako vieme slimáky súhermafroditi a kladú biele vajíčka o veľkosti cca 0,5 cm a v jednej znáške môžebyť 150-250 kusov. Mladé slimáčiky sa liahnu asi po 10-16 dňoch a znáška samôže opakovať až 6x ročne. Slimáčiky sú po vyliahnutí veľké ako hrášok amajú priehľadné ulity ktoré sa im postupne vyfarbujú. Po vyliahnutí potrebujústravu bohatú na vápnik ,veľa šalátu a uhorky. Nezabúdajme ani na rosenie.
Achatina Imaculáta
Pôvod:
Afrika, Zanzibar
Chov:
Achatina Immaculata patrí medzi tie menej často sa vyskytujúce druhy . Keďže sú Immaculaty menšieho vzrastu treba ich veľkosti a počtu prispôsobiť aj veľkosť terária ale minimálna veľkosť by mala byť min. 30x20x20cm . Pre chov je dôležitá vysoká vlhkosť ktorá by mala dosahovať od 60-80%.Vlhkosť v teráriu dosiahneme miskou s vodou a každodenným rosením (ideálne večer pred kŕmením).Na dno terária treba nasypať kokosový substrát cca 4-5 cm ktorý musíme udržiavať neustále vlhký a vzdušný. Achatinu chováme pri izbovej teplote 20-25°C
Terárium je vhodné čistiť aspoň 1x za týždeň a to tak že odstránime so substrátu trus slimáka a očistíme steny terária.
Vzhľad:
Achatina Immaculata patrí medzi menšie slimáky , dorastá len do 12cm (ulita) .V zajatí chovaných Achatin sa pohybuje od 8-10 cm . Ulita je podľadruhu hnedá s bielymi alebo svetlohnedými pruhmi . Telo (noha) je krémovejaž jemne nahne dlej farby.
Strava:
Základom stravy slimákov je sépiová kosť ktorú potrebujú k rastu.Achatina má rada rôzne šaláty (hlavne ľadový šalát ), šalátové uhorky, jablká ,mrkvu a podobne. V špecializovaných obchodoch je k dostaniu aj krmivo pre Achatinu.
Rozmnožovanie:
Imaculata sa množípomerne jednoducho aj keď úmrtnosť mláďat je dosť vysoká . Vajíčka sú veľmikrehké oválne až 1 cm dlhé . V porovnaní z Achatina Reticulata jeznáška vajec výrazne nižšia a to od20 – 150 ks . Vajíčka po nakladení treba opatrne presunúť do pripravenéhosubstrátu v oddelenom teráriu . Po vyliahnutí potrebujú stravu bohatú navápnik ,veľa šalátu a uhorky. Nezabúdajme ani na rosenie
Achatina Fulica (Žravá)
Pôvod:
Východné pobrežie Afriky
Chov:
Achatina Fulica patrí medzi najrozšírenejšie druhy Achatinv Afrike . Svojou veľkosťou je podobná ako Achatina Reticulata ,dorastá maximálne do 20 cm (ulita) . Pre chov je dôležitá vysoká vlhkosť ktorá by mala dosahovať od 60-80 %.Vlhkosť v teráriu dosiahneme miskou s vodou a každodenným rosením(ideálne večer pred kŕmením ).Na dnoterária treba nasypať kokosový substrát cca 4-5 cm ktorý musíme udržiavať neustále vlhký a vzdušný. Achatinu chováme pri izbovej teplote 20-25°C .
Terárium je vhodné čistiť aspoň 1x za týždeň a to tak že odstránime so substrátu trus slimáka a očistíme steny terária.
Vzhľad:
Achatina Fulica patrí medzi väčšie slimáky ,dorastá do 20 cm (ulita) .V zajatí chovaných Achatin sa pohybuje od 16-18 cm .Ulita môže mať veľmi premenlivú farbu . Môže mať červené , zelené , žlté alebohnedé odtiene so svetlými alebo tmavými pruhmi alebo pozdĺžnymi škvrnami . Telo(noha) je šedá , čierna , hnedá ,béžová ale existujú zriedka aj v bielej farbe.
Strava:
Achatina má rada rôzne šaláty (hlavne ľadový šalát ), šalátové uhorky, jablká , mrkvu a podobne. V špecializovaných obchodoch je k dostaniu ajkrmivo pre Achatinu . Nezabúdajme ani na sépiovú kosť ktorú potrebuje k svojmu rastu .
Rozmnožovanie:
Fulica patrí medzi najlepšie rozmnožujúce sa druhy slimákov. Zhruba 8-20 dní po párení kladú žlté guľaté vajíčka o veľkosti 3-5 mm .počet vajíčok je od 20 do 400 ks (uvádza sa aj až 500 ks) . Malé slimáčiky sa liahnu zhruba po 12 dnoch . Pohlavne dospievajú približne v 6 mesiacoch .